Dünyaca ünlü Amasya elmasının hasadına başlanırken, üreticiler son 10 yılın en bereketli sezonunu geçiriyor.

Amasya?daki elma bahçelerinde hasat telaşı var. Meşhur Amasya çıtır elmasının hasadını yapan üreticilerin bolluk nedeniyle yüzü gülüyor. Bir ağaçtan yaklaşık 500 kilo elma alan üreteciler, son 10 yılın en bereketli yılını geçirdiklerini söyledi.Amasya?da yaşayan elma üreticisi Ömer Balkar, halk arasında ölümsüzlük iksirini bulduğuna inanılan Lokman Hekim?in elma için ?Midesinde elma varken öldü denilene inanmam? dediğini söyledi.

Elmanın kalp ve kolesterol başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini, İngilizlerin de günde bir elma yediklerini anlatan Ömer Balkar, en lezzetli elma çeşidi olan Amasya elmasının ortasından yatay olarak kesilmesiyle çekirdeklerinin yıldız şeklini aldığını, bu özelliğin ise diğer elmalarda genellikle görülmediğini belirtti.Bir tarafı kırmızı, diğer tarafı yeşil olup ?misket? olarak adlandırılan Amasya elmasının diğer illerde yetişenlerle kıyaslanmasının mümkün olmadığını öne süren Balkar, ?Tadıyla, ince kabuğuyla, adıyla özdeşleşen bu elmamız dünyaca aranan bir meyvedir? dedi.

Son 10 yılın en fazla hasadının bu yıl gerçekleştiğini gözlemlediğine değinen Balkar, ?kabak? ve ?çıtır? olmak üzere iki çeşidi bulunan Amasya elmasının devlet tarafından teşvik edildiğini, kendisinin ise ?çıtır? cinsini önerdiğini kaydetti.Bir ağaçtan ortalama 500 kilo olmak üzere iki yılda bir ürün alındığını söyleyen Aydınlık köyünden Kamil Dağınık, ağrıyan midesine iyi gelen elmadan her gece yatmadan yediğini dile getirdi.Kızseki köyünden Kayım Gelir de, topladıkları elmalardan yiyip sağlıklı şekilde çalıştıklarını belirtti.