Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı ve beraberindeki heyetin ziyaret ettikleri belirtildi. Bakan Eker, tarım arazilerinin toplulaştırılması sayesinde üretimin artacağını, bunun da göçü engelleyeceğini anlatarak konuşmasını gerçekleştirdi. Eker konuşmasında...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı ve beraberindeki heyetin ziyaret ettikleri belirtildi.

Bakan Eker, tarım arazilerinin toplulaştırılması sayesinde üretimin artacağını, bunun da göçü engelleyeceğini anlatarak konuşmasını gerçekleştirdi. Eker konuşmasında, ASİAD gibi bütün sivil toplum kuruluşlarının desteğinin kendileri için çok önemli olduğunun da altını çizdi. Heyete Türkiye'nin gıda ve tarım sektöründeki durumu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Eker, gerçekleştirilen reformlarla tarım sektörünün temel sorunlarının çözümüne yönelik kanunların çıkmasına öncülük ettiklerini, gelecekte tarım ve hayvancılığın sürdürülebilir kılınması için başta Tarım Kanunu olmak üzere çok sayıda temel kanunun yürürlüğe girdiğini belirtti.Ayrıca Bakan Eker konuşmasında, Ankara'da kurulan gen bankasını hatırlattı. Türkiye'nin ve insanlığın geleceği için milli servet alanlarının muhafaza edilmesi gerektiğine dikkati çeken Eker, Ankara'da kurulan gen bankasının dünyanın 3. büyük gen bankası olduğunu da belirtti. Anadolu'nun dört bir yanından gelen 107 bin çeşit tohumun burada muhafaza edildiğini kaydeden Eker, tohum gen bankaları sayesinde gelecek nesillerin ihtiyaçlarının da güvence altına alındığını da sözlerine ekledi.