?Mısır üretimi hükümetimiz başa geldiğinde 2002-2003 yılları arasında Türkiye?de 4,5 milyon tüketimi vardı. Buna karşılık...

Mersin İli İhracatın Yıldızları ve Borsa Tescil Rekortmenleri ödül töreninde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Türkiye?de bakliyat üretiminin azalmasına gönlümüz razı olmaz. Nasıl ilk desteği hükümetimiz verdiyse, üretimin artması noktasında da hükümetimiz gerekeni yapıp yüzde 100 primleri artıracağız." şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakan Eker, bakliyat ve yağlı tohumların Türkiye için olan önemine de değinerek, "Mısır üretimi hükümetimiz başa geldiğinde 2002-2003 yılları arasında Türkiye?de 4,5 milyon tüketimi vardı. Buna karşılık 2 milyon 100 bin ton üretiyordu. Bu ürünü destek kapsamına aldık ve üretimi 6 milyon tona çıktı. Bakliyat ekilecek yere de mısır ekiliyor. Bakliyata da destek vererek üretimi artıracağız ancak bu ürünler arasında rekabet sağlamak için farklı tedbirler de alınmalı." ifadesinde bulundu.

Bakliyatta kilogram başına verdikleri primi yüzde 100 artıracaklarını dile getiren Bakan Eker, 10 yılda Türkiye?de tarım sektörünün gelirinin 23 milyar doları 61 milyar dolara yükseldiğinin de altını çizdi.