Burger King, metan gazı salınımını azaltmak için büyükbaş hayvan besleme sistemini değiştiriyor...

ABD merkezli fast food devi Burger King yetiştirdiği büyükbaş hayvanların metan gazı salınımını alatmak için beleme yöntemlerinde değişikliğe gideceğini duyurdu. Restoan zinciri, hayvanlara yedirdiklere besinlere limon otu ekleyerek günlük metan gazı salınımını yüzde 33 düşürmeyi hedefliyor.

Burger King, California Üniversitesi ve Autobonous Üniversitesi'ndei bilim insanları ile çalışarak büyükbaş hayvanların yiyeceklerine 100 gram limon otu ilave etti. Testlerin ilk sonuçlarına göre limon otu sayesinde hayvanlar besinleri sindirirken daha az metan gazı üretti.

Potansiyel müşteriler et tüketimlerini çevre ve sağlık hassasiyetleri sebebi ile azaltınca Burger King ve rakibi McDonald et menülerine farklı ürünler eklemeye de başladı.

İki yıl önce McDonald, Big Mac ve Quarter Pounder ürünleri için kullandıkları etlerin üretim biçiminde değişiklik yapacağını söyledi. ABD'li restoran zinciri bu sayede 2030 yılına kadar 165 milyon ton daha az sera gazı üretmiş olacaklarını savundu.

AP-NORC Toplumsal Konular Araştırma Merkezi'ne göre her üç Amerikalı'dan ikisi küresel ısınmadan şirketleri sorumlu tutuyor.

Çevre Koruma Ajansı'na göre 2018 yılında ABD'de sera gazı emisyonunun yüzde 9.9'u tarım sektörü tarafından üretildi. Bu oranın dörtte birinden fazlasını canlıların saldığı metan gazı oluşturdu.