Üniversiteden mezun sayısıyla özellikle kamuda istihdam edilenlerin sayısı arasındaki uçurum işsizler ordusu yarattı. 350 bin iktisadi ve idari bilimler, 20 bin ziraat mühendisi, 25 bin gıda mühendisi, 15 bin sosyoloji mezunu atama kuyruğunda.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre üniversite mezunu işsiz sayısı ülke tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı. 2 milyon 541 işsizin tam 587 bini diplomalı. Üniversite mezunları arasında işsizlik oranı yüzde 11.1. İşsizlik oranında birincilik yüzde 22.1’le ‘Gazetecilik’te. Türkiye’de pek çok bölümde arz talep dengesizliği var. Başta ise öğrencilerin en çok yazdığı iktisadi ve idari bilimler fakültesi geliyor.

2 haftada gıda mühendisi!
Gıda mühendisliği: 25 bin gıda mühendisi de kamuya atanmamaktan ve özel sektörde de işçi gibi çalıştırılmaktan yakınıyor. Kasım 2012’de yapılan atamalarda Gıda ve Tarım Bakanlığı’na 58 gıda mühendisi alındı. Bakanlıktaki 4 bin 732 gıda denetçisinden 915’i gıda mühendisi, kalanı iki haftalık kurslarla bu işi yapanlar. Bakanlıktaki toplam gıda mühendisi sayısı ise 1301. Tüm bunlara rağmen üniversitelere bu bölümler açılmaya devam ediyor. Gıda mühendisliği mezunları, bu yıl 3 bin 700 kişinin bu bölüme yerleştiğini söylüyor: “KPSS’den 85 gibi yüksek puanlar alıp gıda denetmenliğine atanamazken diğer meslek grupları 55-60 puanla atanabiliyor.”

Ziraat mühendisliği: Tarım Geliştirme projesiyle 10 bin kişi istihdam edildiğini ancak 5 bininin ziraat mühendisi olmamasına karşın tamamının ziraat mühendisiymiş gibi anlatıldığını söyleyen mühendis Yelda Yaşar, “10 aydır iş arıyorum. Bakanlık özel sektörde tüm çalışma alanlarımızı sertifikalaştırdı” diyor.

350 bin mezun, 722 kadro
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İİBF Mücadele Grubu’ndan Serkan Bakırhan, 2010’da 300 bin İİBF mezununun KPSS’ye girdiğini, iki sene sonra bu rakamın 350 bin olduğunu vurguluyor. 350 bine karşılık en son atanan İİBF’li sayısı ise 722:
“Çoğumuz fabrikalarda çalışarak KPSS’ye hazırlanıyoruz. 2010’da mezun oldum. Konunun uzmanı olmam bir işe yaramıyor. Belediyelere alınan personel sınav yerine çoğu zaman referansla seçiliyor.”