Rocekfeller'in 1940'larda başlattığı Yeşil Devrim, insanlığın başına bela oldu. Bu süreçte genleri ile oynana domates, 50 yılda magnezymun yüzde 24'ünü kalsiyumun yüzde 46'sını, demirin yüzde 27'sini ve bakırın yüzde 76'sını kaybetti. Tarım Bakanı'na ilanen duyurulur.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 1940 ila 1991 arasında sebzeler içerdikleri magnezyumun yüzde 24'ünü, kalsiyumun yüzde 46'sını, demirin yüzde 27'sini ve bakırın yüzde 76'sını kaybetti. Bir tek domatesin 1940'ta ihtiva ettiği bakırı almak için 1991 ürünü 10 domates yemek gerekiyor.

İngiltere'de piyasaya çıkan: Gerçek Gıda Neden Yediklerimizin Besin ve Mineral Değerleri Düşük -Bunu Bertaraf Etmek İçin Ne Yapabiliriz adlı kitabın özeti bu.

Bol taze sebze ve meyve yiyor olsanız bile durumunuz sandığınız kadar parlak olmayabilir. Toprağın hor kullanılması, suni gübreler, genetik yapısı değiştirilmiş tohumlar aldığımız gıdaların besin değerini talan etti. Meyve ve sebzeye sinen tarım ilaçlarının zehirleyici etkileri caba.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir rapora göre dünyada iki milyar insan "gizli açlık" çekiyor. Yani demir, zinc, çinko, iyot, A vitamini ve folik dahil birçok vitamin ve mineralleri yeterli miktarlarda alamıyor. Bunların eksikliğinin yol açtığı sayısız hastalık var.

Gerçek Gıda İstiyoruz yazarı Graham Harvey'e göre disleksiyadan kalp rahatsızlıklarına birçok hastalığın aldığımız gıdanın yoskulluğuyla ilişkisi var.

İnekler doğada değil ahırlarda yapma yemlerle karınlarını doyurdukları için sağlıksız oluyorlar (deli dana hastalığını hatırlayın) ve sütleri de insanlara pek yaramıyor. Doğada beslenen hayvanların sütünde bol miktarda bulunan bazı yağ asitleri, özellikle Omega 3, ahır hayvanlarının sütünde çok az var. Gıdasında yeterli miktarda Omega 3 türü yağ asidi bulunmayan insanların depresyon, şizofreni, hiperaktivite, Alzheimer gibi hastalıklara tutulma olasılığı daha büyüktür. Kansere eğilim daha yüksektir. Meyve ve sebzenin besin değerlerinin düşük olmasının nedeni tarımda kullanılan suni gübrenin besin zengini ürün alınmasını sağlayan doğal dengeyi bozmasıdır.

Organik ürünlerin gittikçe revaç kazanmasının nedeni modern yöntemlerle elde edilen meyve ve sebzenin tatsız olması dışında sağlıksız olması. Organik ürün en az üç yıl tarım ilacı kullanılmamış, otoyollardan uzak topraklardan, genleriyle oynanmamış tohum kullanılarak ve tarım ilaçlarından kaçınılarak elde edilen ürüne denir. Gerçek gıda almak istiyorsanız kırlarda karnını doyuran inekler, günışığı gören tavuklar ve iyi toprakta yetişen meyve ve sebzede ısrarlı olun, diyor Harvey. Ya da mümkün olduğu kadar kendi sebze ve meyvenizi yetiştirin.

Haberin orjinali için;
http://www.gidahareketi.org/Yesil-De...99-haberi.aspx