Harvard Üniversitesi?nde yapılan bir araştırmaya göre hiçbir katkı maddesi kullanılmadan evde pişirilen bir yemek, tip 2 diyabet hastalığını önlemeye yardımcı oluyor.

Tip 2 diyabet hastası olan denekler üzerinde yapılan araştırmaya göre, bir hafta boyunca sadece evde yapılan her öğle yemeği için yüzde 2, her akşam yemeği için ise risk yüzde 4 oranında azaldı. Bu araştırma kapsamında 58 bin kadın ve 41 bin erkek üzerinden veri toplandı.

Çalışmayı yürütenlerin arasında bulunan Araştırma Görevlisi Geng Zong, ev yapımı yemeklerle beslenmenin kilo artışı veya kaybını engellediğini belirterek, ?Birçok ülke ev dışı beslenmeye meyilleniyor. Özellikle de Amerika?da ev dışı yemek tüketimi yüzde 30 oranında artış kaydetti.? ifadelerini kullandı.

Diyabetin ve obezitenin ev yapımı yemekler ile önlenebileceğini savunan Zong, ne kadar sağlıklı olursa olsun ev yemeği yemenin de bir sınırı olacağını söyleyerek, ?Gıda alımı ve fiziksel aktivite arasında bir denge kurulması çok önemli. *Vücudun ağırlığını ve sağlığını koruyabilmek buna bağlı? dedi.

GIDA GÜNDEMİ ÖZEL HABER

[ucluhaber]