1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  etaanaliz çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.10.2017 Son online zamanı: 25.12.2017

  Mesajları
  2
  Konuları
  2
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Lightbulb pH kalibrasyonu ve insani tüketim sular hakkında yönetmelik

  Wtw ph metre kalibrasyonu


  İki nokta kalibrasyon :

  Elektrot cihaza bağlanmadan önce saf su ile iyice temizlenir ve kurulanır. Elektrotun temizleme işlemi bittikten sonra cihaza bağlanır. Kullanmakta olduğunuz kalibrasyon çözeltilerinin markası wtw ise cal tuşuna bir kez basıldığında ekranda ct1 görülür. Bu aşamadan sonra elektrot ph 7 solüsyonun içerisine daldırılır ve run enter tuşuna basılır. Ekranda milivolt değeri görünür bu değer ph 7 solüsyonu için +15mv ile -15mv arasında bir değer olması gerekmektedir. Eğer bu değerlerin çok üstünde yada çok altında bir milivolt değeri görünüyorsa bunun sebebi öncelikle solüsyon yada elektrotun bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bir süre sonra ekran da ct2 görülür. Bu aşamadan sonra ise elektrot ph 7 solüsyonun içerisinden çıkarılıp tekrar saf su ile temizlenip kurulandktan sonra ph 4 solüsyonun içerisine daldırılıp run enter tuşuna basılır. Ekran da tekrar dan milivolt değeri görünür ve ph 4 solüsyonu için milivolt değeri +165 mvv ile +185 mv değerleri arasında kalması gerekmektedir. Yine aynı şekilde eğer bu değerlerin çok üstünde yada çok altında bir değer görünüyorsa kalibrasyon esnasında ortada yine bir sorun var demektir. Bu sorunun tek nedeni öncelikle solüsyon daha sonra elektrot en son ihtimal ise cihaz diye biliriz. Bir süre sonra ekran slop değeri çıkar. Bu slop değeri yapılan kalibrasyonun bir ortalama değeridir. Cihaz bunu kendi otomatik olarak yapıp ekranda göstermektedir. Bu değerin range araları ise -50 ile -60 arasında bir değer olması gerekmektedir. Bu slop değerini de gördükten sonra ise bir kez run enter tuşuna daha sonra cihazın tuş takımının üzerinde m tuşuna bir kez basılarak kalibrasyon sonlandırılır.  Üç nokta kalibrasyon :

  üç noktalı kalibrasyonun iki noktalı kalibrasyona oranla tek farkı kalibrasyon esnasında ph 10 çözeltisi bulunmaktadır. Kalibrasyon mantığı yine aynı olmakla birlikte sadece sıralama değişmektedir. Şöyle ki yine cal tuşuna bir kez basılır. Ekranda ct1 modu görülür. Bu esnada elektrot önce ph 4 solüsyonun içerisine daldırılır ve run enter tuşuna basılarak kalibrasyon başlatılır. Milivolt range araları yine aynıdır. +165mv ile +185mv aralağında kalması gerekmektedir. Daha sonra ekranda ct2 görülür. Ekranda bu mod görüldükten sonra elektrot ph 4 solüsyonun içerisinden çıkarılarak temizlenir ve iyice kurulanır. Daha sonra ph 7 solüsyonun içerisine daldırılarak run enter tuşuna basılır. Yine milivolt range araları aynıdır. -15mv ile + 15mv değerleri arasında kalması gerekmektedir. Bir süre sonra ekranda önce slop değeri çıkar. Bu slop değerini ekranda gördükten sonra 2 defa run enter tuşuna basılarak geçildiği taktirde. Ekran da bu sefer ct3 modu görülecektir. Elektrot ph 7 solüsyonun içerisinden çıkarılarak temizlenip kurulandıktan sonra elektrot ph 10 çözeltisine daldırılıp run enter tuşuna basılır. Ekranda tekrar milivolt değeri görünür. Ph 10 solüsyonun range araları ise -165mv ile -185mv arasında kalması gerekmektedir. Bir süre sonra tekrar ekranda slop değeri görünür bu slop değerlerinin hepsi -50 ile -60 arasında bir değer olması gerekmektedir. Bu değeri de gördükten sonra run enter tuşuna basıldığında ölçüm ekranın geri gelip kalibrasyon işlemi sonlanmış olur.


  Not: eğer ki wtw solüsyonları dışında başka bir marka kalibrasyon sıvıları kullanacak olursanız. Buna örnek olarak merck diyebiliriz. Bu sefer cal tuşuna basıldığında cd1 modlarında yapmanız gerekmektedir.

  Konu Sorumlu Yönetici tarafından (03.01.2018 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Sağlık Beyanlı Ürünler Hakkında Yönetmelik
  Türkiye forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 07.06.2013, 12:07
 2. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelikte Belirtilen Kimyasal Paremetreler
  Alkollü ve Alkolsüz İçecekler forum içinde, yazan resul57
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 19.12.2012, 18:09
 3. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik
  Mevzuat, Kanun, Yönetmelik, Tebliğ, TGK vs. forum içinde, yazan Frt.Kcmz
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 27.09.2012, 21:28
 4. Hassas terazi kalibrasyonu hakkında.
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan Didem SALİCİK
  Yorum: 11
  Son Mesaj: 03.11.2011, 11:45
 5. Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik UYGULAMALARI
  Mevzuat, Kanun, Yönetmelik, Tebliğ, TGK vs. forum içinde, yazan mensur_m
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 10.08.2010, 12:48

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  Sitemiz, 2006 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET EDEN EN BĞÜYÜK SEKTÖREL KÜTÜPHANEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed