Sebze ve meyvelerin vücudumuza vitamin, mineral ve antioksidan takviyesi yaptığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bunun yanı sıra sindirim faaliyetlerine yardımcı olmaları, yüksek posaları (diyet lifi) içerikleri?

Bunun yanı sıra sindirim faaliyetlerine yardımcı olmaları, yüksek posaları (diyet lifi) içerikleri ile bağırsakları çalıştırdıkları ve kabızlığı önledikleri de zaman zaman doktorlar ve diyetisyenler tarafından açıklanıyor. Bu nedenle sebze ve meyve tüketimi sağlımız açısından büyük önem arz ediyor. Ancak sebze ve meyveleri taze olarak tükettiğimizde aldığımız vitaminler ve mineral çeşitlerini arttırabilirsiniz. Taze sebze ve meyveler hem sağlıklı seçenektir hem de uzun süre tok olmamızı sağlar. Ayrıca, kilo kontrolünüzü sağlamak için günlük taze sebze ve meyve tüketiminizi arttırmakta yarar var.

TAZE TAZE VE MEVSİMİNDE TÜKETELİM

Artık tüm meyve ve sebzeleri her mevsim raflarda görebilmek mümkün. Ancak sağlığımız açısından tüm sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek gerekli. Çünkü mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler hem besin içeriği açısından daha zengindir hem de tarım ilacı ve hormonlardan uzaktır.

MEYVE SEBZE ALIRKEN DİKKAT EDİN


Ayrıca, meyve sebzeleri alırken, kesinlikle göz temasınızı satıcıyla kaybetmeyin. Çünkü bazı satıcılar size taze ürünleri gösterip, siz de buna kanarak siparişinizi verirsiniz. Ancak, siz o anda parayı çıkarmakla meşgul olur veya yanınızdakiyle konuşurken yahut da çevrenizde olan bitenleri incelerken, bazı satıcılar sizlere gösterdikleri ürünleri değil, tezgâhların alt kısımlarındaki ürünleri torbaya koyup tartıyorlar. Üst taraflara ise taze ürünler bırakıyorlar. Böylelikle sizler taze ürünler aldığınıza güvenerek eve gidiyorsunuz. Ama evinize geldiğinizde durumun hiç de öyle olmadığına şahit oluyorsunuz. O nedenle böylesi kötü sürprizlerle karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekiyor. Konuyla ilgili olarak görüşlerini bildiren uzmanlar, doktorlar ve diyetisyenler şu düşünceleri dile getirdiler:
 
'Meyve ve sebze alırken eğer o gün içerisinde tüketecekseniz olgun olanları tercih edebilirsiniz. Eğer daha sonraki günler için alışveriş yapıyorsanız daha az olgun olanlarını tercih edin. Market raflarında uzun süre beklemiş sebze ve meyveleri almayın. Aldığınız sebze ve meyveleri sepetinizde en üste yerleştirin çünkü zedelenen ve hasar görenler daha çabuk bozulurlar.

UYGUN KOŞULLARDA SAKLAYIN


Bunun yanı sıra meyve ve sebzelerin tazeliklerini uzun süre korumaları ve vitamin kayıplarını en aza indirmek için uygun koşullarda saklanması gerekir. Sebze ve meyvelerin vitamin değerlerini korumaları ve daha taze kalmaları için bu koşulları sağlayan buzdolapları tercih etmelisiniz.