16 Ekim Dünya Gıda Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panelde İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, sektörde imza yetkisinin farklı meslek gruplarına verilmesi yüzünden yaşadıkları sıkıntılara değindi.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay istihdam konusunda yaşadıkları sıkıntıya değinirken en büyük sorunun resmi kurumlardaki Su Ürünleri Mühendisi istihdamında yaşandığını söyledi. Albay sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk mezunların verildiği 1986 yılından beri yaklaşık 12 bin Su Ürünleri Mühendisi mezun edilmesine rağmen resmi kurumlarda istihdam edilen mühendis sayısı yaklaşık 600 kişidir. Ne yazık ki Su Ürünleri Mühendisleri?nin görevleri başta Veteriner hekimler olmak üzere diğer meslek gruplarına verilmiş, şu anda çıkarılan birçok kanun ve yönetmeliklerde de bu durum devam etmektedir."

Albay: "Yönetmelikler doğrultusunda imza yetkisi bizler yerine konusunda hiçbir eğitim almayan Veteriner Hekimlere verildi. Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kuruldu ve artık bizlerede hak tanınacağını düşündük. Ancak hak tanınma yerine şuan bu müdürlükte görev yapan Veteriner Hekim arkadaşlar bizlerin bir kaç katı olduğunu, aslında ikinci bir Veteriner Genel Müdürlüğü kurulduğunu gördük."

"AB uyum sürecinde yeni yönetmelikler ile termonoloji değişmeye başladı. Su Kültürü Hayvanı diye bir termonoloji ortaya çıkarıldı. Daha komiği ise Yüzgeçli Balık Çiftlik Ürünleri diye yeni bir yönetmelik hazırlandı. İngilizce de 'Finfish' vardır. Bunu yüzgeçli balık diye çevirmişler, bildiğiniz deniz balığı demektir. Zaten yüzgeçsiz balık yoktur. Daha sonra bu terim Su Hayvanı olarak değiştirildi ve hayvan ismi kullanılarak meslek grubu için uygun hale getirildi. Yönetmeliklerde Veteriner Hekim adı geçmekte ancak Su Ürünleri Mühendisleri'nin adı geçmemektedir. Bu durumda yetki onlarda olurken bize de işin amelelik kısmı kalmaktadır."

İstihdam ve çalışmalarda yaşanılan sıkıntılardan bahseden Albay, sınavlarda aynı kadro için meslek gruplarına göre farklı sorular sorulduğundan da bahsetti. Üniversitede yapılan proje çalışmalarından Veteriner Hekim bulundurulmadığından TÜBİTAK tan red verildiğini söyledi.

Fakültelerden mezun olan Su Ürünleri Mühendisleri'nin 1980'lerde 3000 ton olan balık üretimini 190 bin tonlara kadar çıkardığını ifade eden Albay, bu süre içerisinde birçok ülkeye, ülkemiz atölyelerinde Su ürünleri mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretilen su ürünleri ekipmanları ihraç edildiğinin altını çizdi.