1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  cong60 çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.07.2019 Son online zamanı: 04.10.2021

  Mesajları
  2
  Konuları
  1
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  41
  Kalan
  14

  Standart Su Ürünleri İşletmelerine İhracat izni Verilmesi Talimatı


  : Su ürünleri işletmelerine ihracat izni verilmesi, denetimi ve bu işletmelerin ürünleri ile bazı su ürünlerine sağlık sertifikası düzenlenmesi talimatı
  : Pdf
  : .....

  GİRİŞ
  5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında hazırlanan bu Talimat ile ülkemizden balıkçılık ürünleri, canlı çift kabuklu yumuşakçalar, kurbağa bacağı, işlenmiş kara salyangozu, canlı kurbağa ve kara salyangozu işletmelerine ihracat izni verilmesi ve bu işletmelerin ürünleri ile yetiştiricilik amaçlı canlı balıklar, süs balıkları vb. ürünlerin ihracatına yönelik sağlık sertifikası düzenleme kuralları belirlenmektedir.

  BÖLÜM II
  İŞLETMELERE İHRACAT İZNİ VERİLMESİ
  1-GENEL HÜKÜMLER

  Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri ve diğer ülkelere ihracat yapmak isteyen ve bu talimatın “Bölüm I” inde belirtilen konularda faaliyet gösteren işletmeler bu talimat hükümlerine uymak zorundadır.
  “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik” gereğince İşletme Onay Belgesi ve İşletme Onay Numara’sına sahip gıda işyerlerinde üretilen ürünlerin insan tüketimine yönelik piyasaya arzı sadece yurt içinde yapılabilmektedir. İhracat yapmak isteyen işletmelerin söz konusu Yönetmelik kapsamında alınan İşletme Onay Belgesi ve İşletme Onay Numara’sına ilave olarak, bu Talimat kapsamında Bakanlığımızdan İhracat İzni alması gerekmektedir. Ayrıca, canlı kurbağa, canlı kara salyangozu, yetiştiricilik amaçlı yavru balık ve akvaryum süs balığı gibi birincil ürün ihracatı yapmak isteyen işletmelerin aynı Yönetmelik kapsamında yer alan İşletme Kayıt Belgesi ve İşletme Kayıt Numarası alması zorunludur. Ancak, yetiştiricilik amaçlı yavru balık ve akvaryum süs balığı gibi yetiştiricilik ürünlerinin ihracatında İşletme Kayıt Belgesi yerine işletme yetiştiricilik ruhsatı geçerli olacaktır.
  Hali hazırda 5996 sayılı Kanun’un yayımı öncesinde ihracat izni almış olan işletmeler, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik’in Geçiş Hükümleri doğrultusunda, asgari altyapı, teknik ve hijyen şartlarını sürdürmek kaydıyla İşletme Onay Numarası ve İşletme Onay Belgesi alana kadar ihracat yapmak üzere izin verilen işletme listelerinde yer almaya devam edecektir.

  2-DENETİM ELEMANLARI
  İl Müdürlüğü tarafından belirlenerek Bakanlığımıza gönderilen personel isimlerinin Bakanlığımızca oluşturulan Denetim Elemanları Listesi’ne eklenmesini takiben bu personel ihracat izinli işletmelerde gerçekleştirilecek denetim, numune alma, sağlık sertifikası düzenleme gibi işlemler ile ihracatı amaçlanan ürünlere yönelik Nakil Belgesi düzenleme vb işlemlerde görevlendirilebilecektir.
  .
  .

       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 1.14 MB (Megabyte)
   İndirme Sayısı : 1 Kez

  Konu Sinan COSKUN tarafından (20.06.2021 Saat 00:00 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Gıda İşletmelerine Uyarı!
  Türkiye forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 13.11.2014, 10:54
 2. Su Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Tesisi Denetimi Talimatı
  Su Ürünleri forum içinde, yazan prometheus
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 20.04.2014, 20:50
 3. Üretim izni ve çalışma izni sunumu
  Araştırma projeleri forum içinde, yazan gsaygi
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 13.09.2009, 21:58
 4. Et ve et ürünleri tanımlama talimatı
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan gidaalanya
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 26.12.2008, 13:30
 5. çalışma izni ve üretim izni işlemleri
  Temel Kavram ve Bilgiler forum içinde, yazan nilsu
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 12.11.2008, 16:35

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  Sitemiz, 2006 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET EDEN EN BĞÜYÜK SEKTÖREL KÜTÜPHANEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed