Uwe Hoaring?in kaleme aldığı kitap, giderek endüstrileşen gıda sektörünü nasıl dönüştürmemiz gerektiğine odaklanıyor.

Yeni İnsan Yayınevi, koronavirüs salgını sırasında daha da gün yüzüne çıkan ve evimizin içine giren gıda krizinden çıkmak adına bir kurtuluş yolu arayan okuyucuları için Gıda Bağımsızlığı kitabını ücretsiz erişime açtı.

Uwe Hoaring?in kaleme aldığı ve Sedef Yıldırım Östling tarafından Türkçe?ye kazandırılan kitap giderek endüstrileşen ?gıda sektörü?nü nasıl dönüştürmemiz gerektiğine odaklanıyor. Yerel gıda üretim sistemlerini inceleyen kitap, nasıl sürdürülebilir ve hepimize yeten bir sistem kurulabilir sorusuna yanıt arıyor.


Gıdanın hiçbir aşamasını takip edemiyoruz

Yeni İnsan Yayınevi yaptığı açıklamada koronavirüs sonrası gıda bağımsızlığını savunmak için kitabı ücretsiz olarak herkesin erişimine açtığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yediğimiz her şeyin artık bir markası var. Gıdanın tarladan evimize ulaşmasının hiçbir aşamasını artık takip edemiyoruz. Sadece kâr odaklı büyük şirketlerin egemenliğinde ticarileşen bu süreç, toprağı da, onu işleyen çiftçileri de ve biz tüketicileri de tehdit ediyor.

Gıda krizi evimizde

Cicili bicili paketlenmiş, binbir işlemden geçmiş ürünler market raflarını doldururken, bizler bu şatafatlı ambalajların büyüsüne kapılıyor ve endüstriyel tarımın yaşama verdiği zarara ortak oluyoruz.

Aslında, farkında olmadığımız, hiç kullanmadığımız bir güce sahibiz. Sadece seçimlerimizi ve tüketim anlayışımızı değiştirerek, bu hepimizi tüketen, geri dönülmez varlıklarımızı ve ortak mirasımızı yok eden sürece dur diyebiliriz. Gıda krizi artık evimizin içinde ve bu krize dur demek bizim elimizde.